Żywieckie szlaki spacerowe
Żywieckie Szlaki Spacerowe
1. Szlakiem Zabytków Architektury Miasta Żywca
Długość trasy: ok. 5 km
TRASA: Rynek – Dzwonnica– ul. Kościuszki – budynek „Siejby” – Kościół p.w. Św. Krzyża – ul. 3 maja – ul. Kościuszki – budynek Sądu Rejonowego – Stary Zamek – Pałac Habsburgów – ul. Zamkowa – oficyny zamkowe /siedziba TMZŻ/ - kościół katedralny p.w. NNMP – Rynek ul. Sienkiewicza – Kościół p.w. św. Marka– źródełko św. Wita – bulwarem rzeki Soły do mostu solnego
Zwiedzanie rozpoczyna się na Rynku, w centralnym punkcie miasta. Kierując się na ulicę Kościuszki mijamy barokową budowlę – Dzwonnicę. Następnym budynkiem będzie „Siejba”, w której mieściło się Muzeum Miejskie, a obecnie po modernizacji zaadaptowano ją na Żywiecką Bibliotekę Samorządową. Idąc nadal ul. Kościuszki dochodzimy do Kościoła p.w. Św. Krzyża wzniesionego w końcu XIV w. Mieści się on w najstarszej części miasta – zwanej Rudzą. Kontynuując spacer ulicą 3-Maja mijamy Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu, a docierając do ul. Kościuszki napotykamy budynek Sądu Rejonowego w Żywcu. Mijając Sąd wchodzimy do zabytkowego żywieckiego parku, gdzie po lewej stronie widać Stary Zamek W zamku tym mieści się m. in. Muzeum Miejskie, które posiada działy: Archeologii, Historii i Sztuki, Etnografii i Przyrody. Po wyjściu ze Starego Zamku po prawej stronie możemy zobaczyć Nowy Zamek /Pałac Habsburgów/. Wracając obok Kościoła Katedralnego na Rynek kierujemy się ulicą Sienkiewicza w stronę Jeziora Żywieckiego. Dochodzimy do Kościoła p.w. Św. Marka. Dalej bulwarem rzeki Soły dochodzimy do lasku i źródełka Św. Wita. Stąd wracamy bulwarami do mostu solnego.
2. Szlakiem Właścicieli Miasta Żywca
Długość trasy: ok. 12 km
Trasa: Dworzec Kolejowy – Kościół p.w. Św. Floriana – ul. Dworcowa – most solny – ul. Kościuszki – Park Zamkowy – Amfiteatr – Grojec – Browar
Spacer rozpoczynamy od dworca kolejowego. Charakterystyczną cechą budynku są okna umieszczone na zewnątrz frontowych ścian, na których znajduje się zarys litery H /Habsburg/. Naprzeciw dworca znajduje się Kościół p.w. Św. Floriana. Idąc w stronę Rynku przechodzimy most solny. Po dojściu do domu Towarowego Savia po przeciwnej stronie ulicy we wnęce budynku znajduje się posąg Św. Rozalii wykonany w 1832 roku. Obok budynku Sądu Rejonowego skręcamy do zabytkowego żywieckiego parku. W parku warto zobaczyć Stary i Nowy Zamek, Domek Chiński oraz wiele zabytkowych i egzotycznych drzew. Wychodzimy z parku od strony kładki na rzece Koszarawie, przez którą przechodząc znajdziemy się pod amfiteatrem, w którym odbywa się wiele imprez m.in. Festiwal Folkloru Górali Polskich czy Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Stąd wyruszamy na Grojec /wys. 612 m n. p. m./. Można tam podziwiać piękną panoramę Żywca. Szlakiem schodzimy do Browaru, założonego w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga.
3. Szlakiem Papieża Jana Pawła II
Długość trasy: ok. 5 km
Trasa: Rynek – Dzwonnica – Katedra p.w. NNMP – Oficyny Zamkowe – Park Zamkowy – Średni Grojec – Żywiec Sporysz
Szlak rozpoczyna się na Rynku. Na dzwonnicy widnieje tablica upamiętniająca pobyt Papieża Jana Pawła II w Żywcu w dniu 22 maja 1995 roku. Papież odprawił Mszę św. i podzielił się wspomnieniami z mieszkańcami Żywca. Po udzieleniu błogosławieństwa Papież udał się na Oś. 700-lecia. Po czym odleciał śmigłowcem ze stadionu TS Koszarawa. Przy Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Marii Panny w drugą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Papieża odsłonięto czterometrową rzeźbę Chrystusa. Wychodzimy na ulicę Zamkową przy której mieszczą się zabudowania gospodarskie Habsburgów tzw. oficyny zamkowe. W zabytkowym parku możemy również podziwiać Stary i Nowy Zamek. Opuszczając park przechodzimy kładką na rzece Koszarawie i znajdujemy się u podnóża góry Grojec. Stąd dochodzimy do Średniego Grojca /475 m n.p.m./, gdzie na szczycie znajduje się potężny metalowy krzyż wykonany na pamiątkę pobytu w Żywcu Papieża Jana Pawła II. Stąd schodzimy do dzielnicy Żywiec Sporysz.
4. Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu
Długość trasy: ok. 3 km
Trasa: Rynek – Dzwonnica – Park Zamkowy – Rezerwat Przyrodniczy „Grapa” – Żywiec Sporysz
Szlak rozpoczyna się w Rynku. Prowadzi koło Dzwonnicy i Katedry do parku. Park ma powierzchnię 26 hektarów. Obecnie rośnie w nim ponad 5000 starych drzew: w tym ok. 4400 liściastych i 600 iglastych. Wiek drzew sięga nawet 300 lat, ale najstarszym drzewem jest dąb szypułkowy „Franciszek”, liczący 400 lat, który posiada obwód 5 metrów. Idąc dalej wzdłuż szlaku docieramy do Rezerwatu Przyrody „Grapa”. Został on utworzony w 1996 roku a jego powierzchnia to: 23.23 ha. Trasa biegnie wzdłuż potoku Młynówka. Stąd schodzimy do ulicy Turystycznej.
5. Szlak spacerowy na Łyskę
Szlak rozpoczyna się przy Katedrze w Żywcu, następnie za oznaczeniami szlaku koloru czarnego udajemy się do parku, dalej nimi podążając wychodzimy wprost na ulicę Komorowskich, następnie Klonową po czym skręcamy w prawo na ulicę Grunwaldzka, za klubem Śrubka skręcamy w lewo na stromą ulicę Pierwogóra, przy jej końcu widzimy kapliczkę i skręcamy w prawo na ul. Pod Łyską, mijamy szkołę i dochodzimy do skrętu w lewo oznaczonego czarną strzałką i wchodzimy do lasu, gdzie stromym południowym zboczem osiągamy grań, dalej kierujemy się na wschód , mijamy słup wysokiego napięcia i naszym oczom ukazuje się kapliczka, popularne miejsce kultu religijnego, tutaj możemy też usiąść i podumać, do szczytu Łyski zostało nam 700m (ok 10 minut spaceru), wracamy do kapliczki z powrotem i kierujemy się stromo w dół na północ następnie skręcamy ostro w prawo i dochodzimy do stacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, schodzimy w dół ulicą i skręcamy w prawo dochodząc do ulicy Kocurowskiej, która przemierzamy i skręcamy w ul. Wichrową, następnie idziemy ul. Góra Burgałowską, dochodząc do ul. Komonieckiego skręcamy w lewo i zmierzamy ulicą Pod Górą wprost do Rynku, skąd wyruszaliśmy. Trasa iście malownicza, charakteryzuje się wieloma punktami widokowymi umożliwiającymi podziwianie pasm Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz Małego.
6. Nowy szlak spacerowy na najwyższy szczyt miasta Żywca - Jaworzynę