Zadzwoń do nas

Dziś jest środa 24 lipca 2024
logotyp Iceland, Liechtenstein, Norway grantsflaga Unii Europejskiej
Za nami kolejna wycieczka z cyklu 7xŻYWIEC
29 czerwca br. odbyła się kolejna wycieczka turystyczna tegorocznego cyklu pod hasłem 7xŻYWIEC, tj. wycieczka z przewodnikiem po naszym pięknym mieście. Tym razem Przewodnik Beskidzki Grzegorz Szczepaniak zaprosił na plener fotograficzny pt. „Okruchy miasta, czyli Żywiec w szczegółach”.
Wycieczka zgromadziła ponad dwudziestoosobową grupę fotografujących turystów z Żywca i okolic oraz 7-osobową grupę z Cieszyna. Punktualnie o 10:00 fotografujący turyści zebrali się pod żywiecką Dzwonnicą. Z tego miejsca grupa wyruszyła w kierunku dzielnicy Rudza. Pierwszym ciekawym obiektem zwiedzanym w trakcie wycieczki był kościół p.w. Św. Krzyża wraz z jego ciekawym otoczeniem. Ten najstarszy kościół żywiecki został obfotografowany od środka, jak i na zewnątrz. Kolejnymi ciekawymi obiektami była zabudowa ulicy Świętokrzyskiej, ulicy Żeromskiego oraz ulicy Sienkiewicza. Przy tej ostatniej odwiedziliśmy kościół p.w. Św. Marka z otaczającym go cmentarzem i kaplicą grobową ks. Tomasza Czapeli.
Największą atrakcją pleneru bez wątpienia był młyn rodziny Zyzaków, znajdujący się przy ul. Sienkiewicza 89. O tym prawie 200-tu letnim młynie ks. Franciszek Augustyn w swoim dziele „Kroniki Żywieckie” napisał: „1827 [rok] – wybudowałem młyn poniżej kościoła św. Marka dla mojej siostry Apolonii Selarin…”. Dzięki uprzejmości właścicielek, pani Aleksandry i pani Magdy Bielawskiej, wycieczka mogła młyn ten podziwiać również i od środka, a o szczegółach historii i funkcjonowania skomplikowanych urządzeń młyńskich opowiedział pan Jerzy Hilbrycht.
W dalszej części wycieczki zwiedzano jedyny do dzisiaj działający w Żywcu zakład kowalski, należący do pana Fryderyka Cula, przy ul. Sienkiewicza 51. Pan Fryderyk pokazał swoje wyroby kowalstwa artystycznego. Była również możliwość zobaczenia serca jego zakładu - kuźni.
Ostatnim punktem wycieczki było wejście na wieżę żywieckiej Konkatedry, skąd w piękny czerwcowy dzień fotografujący mogli podziwiać Żywiec z lotu ptaka.
W trakcie wycieczki ogłoszono konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie z pleneru. Odbyły się też quizy turystyczne i konkursy, w których rozdano cenne i ciekawe nagrody. Maskotkę imprezy – wiewiórkę Dorotkę „upolował” – stały bywalec wycieczek Jerzy Czernek!
Kolejna wycieczka tegorocznego cyklu 7xŻYWIEC odbędzie się sobotę 13 lipca. Będzie to wycieczka na górę Łyskę 640 m n.p.m.
Już dziś wspólnie z Przewodnikiem Beskidzkim - Grzegorzem Szczepaniakiem serdecznie zapraszamy.

Facebook
Poleć stronę